NBA FANLARI BURAYA

Basketbolun Tarihi

ANASAYFA
2005 Draft
NBA PLAY-OFF s 2005
Fotograf Galerisi
BEN KIMIM??
Biyografiler
Basketbolun Tarihi

Basketbolun Tarihi

 Basketbol, ABD'nin Massachumetss eyaletinde, Springfield Genç Erkekler Hıristiyan Birliği (YMC) Eğitim Okulu'nda beden eğitimi öğretmeni olan James Naismith tarafından 1891'de bulunmuştur. Atlet ve beyzbolculara kış antrenmanı yaptırmak amacıyla geliştirilen bu oyunda amaç, tahtadan yapılmış sepetlere topun sokulması idi. İlkinde, 7 kişilik iki takım arasında 20'şer dakikalık üç devre üzerinden oynanırdı. Oyunun asıl amacının duvarlara asılı sepetlerin içine topu sokmak olduğundan 'sepet topu' anlamına gelen BASKETBOL adı verilmiştir. Basketbol bulunuşunun kısa bir süre ardından üniversitelere ve hatta semtlerde bulunan cimnastik salonlarına kadar yayıldı. Amerika 1897 yılında erkeklerde, ardından 1900 yılında da bayanlar arasında ilk milli basketbol şampiyonalarını düzenleyerek bu sporu ülke çapında geliştirdi. 1904'de olimpiyatlarda oynanmaya başlandı. Basketbol 1913'te Uzak Doğu'ya ulaştı. Bir kaç yıl içinde de dünyanın her tarafında basketbol oyununu görmek mümkün oldu. 1932 yılında ise, İsviçre, Yunanistan, İtalya, Portekiz, Arjantin, Romanya ve Çekoslavakya'nın işbirliği ile FIBA (Basketbol Federasyonları) oluşmuştur. Basketbol'un Türkiye'ye gelişi, 1904 yılına rastlamaktadır. İlk kez Robert Koleji öğretmenlerinin yönetiminde deneme amaçlı oynanmıştır. 1911'de ise, G.Saray Lisesi beden eğitimi öğretmeni Ahmet Robenson basketbol kurallarını dilimize göre uyarlamıştır; ancak, teknik bilgiler eksik olduğundan olumlu sonuçlar alınamamıştır. İlk çalışmalar ise 1920'de başlamaktadır. İlk basketbol ligi 1927'de kurulmuştur. 1933 yılından itibaren ise resmi müsabakalar yapımaktadır.
OYUN ALANI
Oyun sahası dikdörtgen şeklinde, engelsiz sert bir zeminden oluşur. Uluslararası şampiyonalarda sahanın ölçüleri, sınır çizgilerinin iç kenarından ölçüldüğünde 28 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğindedir. Salonun tavan yüksekliği en az 7 metre olmalıdır. Işıklar oyuncunun görüşünü engellemeyecek şekildeyerleştirilmelidir. Kenar çizgisi ile seyirci uzaklığı en az 2 metre olmalıdır. Orta dairenin çapı, 1.80 metre uzunluğundadır. Potanın yerden yüksekliği 3.05 metredir. Çemberin ortalama çapı 17, en fazla 20 mm olmalıdır. Beskotbol topunun çevresi en az 75 cm, en cok 78 cm'dir. Ağırlığı ise, 567 gramdan az, 650 gramdan fazla olmamalıdır.

basketball2.jpg

 OLİMPİYATTAKİ KURALLAR:
James Naismith'in bir yüzyıl önce koyduğu kurallar, bugün oynanan oyunun temelini oluşturuyor. Profesyonel ligde oynanan oyunun kurallarının aksine olimpiyatlarda kurallar biraz değişiklik gösterir. Olimpiyatlarda basket maçları 20 dakikadan oluşan iki devre halinde oynanır. Üç sayılık atış hizası potadan 6.25 metre uzaklığındadır. Takımlar 10 saniye içinde topu kendi yarı sahasından diğer yarı sahaya taşımak ve 30 saniye içinde hücum etmek zorundadır. Faul atışları takımların 7 foul limitini doldurmalarından sonra gerçekleşirken 3 sayı bölgesinin dışında atış halinde iken yapılan foullerin atışları üç, diğerleri iki foul atışı ile cezalandırılır. Her iki atış sırasında yapılan faul sonrasında eğer basket gelirse; hakem basket-faul verir ve bir atış daha yapılır. Pota yerden 3.05 metre yüksekliktedir. Ululararası müsabakaların oynandığı sahanın boyu 28 metre; kapalı spor salonunun tavan yüksekliği de en az 7 metredir.

NbA FAnLarI BuRAyA